RPH



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
:
Pendidikan Islam ( Ibadah )
Kelas
:
3 Anggerik
Tarikh \ Hari
:
25 Jamadilawal 1435 / 27 Mac 2014
Masa
:
10.15-11.15 pagi ( 60 minit )
Bilangan Murid
:
29 orang ( L : 14 orang, P : 15 orang )
Tajuk
:
Solat yang sempurna
Standard Kandungan
:
4.4 Memahami syarat wajib dan sah solat
Standard Pembelajaran
:
4.4.1 Menyatakan pengertian syarat wajib dan sah solat
4.4.2 Menyenaraikan dan menjelaskan syarat wajib dan sah solat
Objektif
:
Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1.    Menyatakan pengertian syarat-syarat wajib dan sah solat selepas menonton video yang ditayangkan.
2.    Menyenaraikan syarat-syarat wajib dan sah solat satu persatu setelah aktiviti
3.    Memahami syarat wajib dan sah solat dengan baik selepas aktiviti kuiz
Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid telah belajar taati perintah Allahpada pelajaran lepas
Kemahiran Berfikir
:
Mengenal pasti syarat-syarat wajib dan sah solat serta menyenaraikannya secara berturutan dan satu persatu
Gabung Jalin
:
Akhlak : mencontohi akhlak rasulullah untuk mengerjakan solat
Penyerapan
:
Matematik : Waktu solat
Penerapan Nilai
:
Berdisiplin, menjaga kebersihan, menjaga kesihatan, menjauhi diri dari maksiat dan tepati masa
EMK
:
1.    Keusahawanan
E.K 1.1 bertanggungjawab terhadap keputusan-keputusan tugasan sehingga selesai
E.K 1.4
Daya kreativiti dan inovasi
E.K 1.6 Keinginan pada maklum balas segera
E.K 1.9 Berkeupayaan memimpin. Boleh bekerjasama dalam kumpulan
2.    Teknologi maklumat
-       Penggunaan komputer dan LCD
3.    Daya kreativiti dan inovasi
-       Menjana idea berkaitan soalan yang dikemukakan
Bahan Bantu Mengajar
:
1)    Kad imbasan
2)    Video
3)    Persembahan power point
4)     


Fasa Pengajaran\  ( Masa )
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Mukadimah
 ( 3 minit )
·         Bacaan doa :

اَللَّهُمَّ ﭐفْتَحْ عَلَيْنَا حِكْمَتَكَ وَﭐنْشُرْ عَلَيْنَا مِنْ خَزَائِنِ رَحْمَتِكَ يَآ أَرْحَمَ الرَّاحِمِيْنَ
·         Bacaan Syahadah :

أَشْهَدُ أَنْ لآ إِلَهَ إِلَّا الله
وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَّسُوْلُالله

1.  Seorang murid diminta oleh guru bagi mengetuai bacaan doa.
2.  Murid- murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama- sama..
3.  Semua murid melafazkan kalimah syahadah bersama- sama.
·      Adab berdoa
Fasa Persediaan ( 10 minit )
1.1 Pemerhatian  (set induksi)
·         Gambar orang sedang solat.

      
·         Soalan :
1.    Apa yang anda lihat pada gambar yang dipaparkan ?
2.    Adakah anda pernah melakukan perbuatan tersebut?
3.    Mengapa kita mesti solat ?

1.  Murid melihat gambar melalui LCD yang dipaparkan oleh guru.
2.  Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang dipaparkan.
3.  Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
·      E.K 1.6
          Keinginan pada maklum balas segera
·      Teknologi maklumat : Penggunaan komputer dan LCD
·       
·      Daya kreativiti dan inovasi : Menjana idea berkaitan soalan yang dikemukakan
1.2 Analisis
·         Soalan :
1.    Adakah solat itu wajib?
2.    Siapakah yang wajib solat?
3.    Adakah orang tua atau bayi diwajibkan solat? Kenapa?
4.    Adakah orang sakit juga perlu solat?
Syarat wajib sah solat ertinya perkara-perkara tertentu yang mewajibkan seseorang itu mendirikan solat
 



           
1.  Guru dan murid bersoal jawab mengenai solat.
2.  Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dan bertanyakan soalan kepada guru.
3.  Guru mendengar jawapan murid dan menjawab soalan.
4.  Guru merumus jawapan murid dan memaparkan pengertian syarat solat wajib solat.
5.  Latih tubi membaca pengertian syarat wajib solat.
6.  Murid membaca secara kelas, kumpulan, berdua dan individu.
7.  Guru menerangkan tentang pengertian syarat wajib solat
·      Kaedah : soal jawab dan latih tubi
·      Bahan Bantu Mengajar : LCD dan komputer
·      Penilaian : menyatakan pengertian syarat wajib solat.
Fasa Imaginasi ( 18 minit )
1.3 Penjanaan idea
·         Video syarat wajib dan sah solat

             

1.  Guru menayangkan video syarat wajib dan sah solat.
2.  Murid menonton tayangan dengan khusyuk
3.  Guru mengulang penayangan video supaya murid dapat mengingatinya.
4.  Murid bersoal jawab apabila tayangan video selesai ditayangkan.
5.  Murid membaca semula keterangan bagi setiap syarat dan menerangkannya kepada murid dengan lebih jelas.
·      Bahan bantu mengajar : video
1.4 Sintesis idea
·         Contoh lembaran kerja:


1.  Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
2.  Setiap kumpulan diberi lambaran kerja.
(Rujuk Lampiran 1)
3.  Murid dikehendaki memahami pernyataan yang diberikan kemudian berbincang tentang syarat wajib solat dan sebabnya.
4.  Murid membentangkan hasil perbincangan.
5.  Guru membuat rumusan bersama murid.
·      E.K 1.9 berkeupayaan memimpin murid boleh bekerjasama dalam kumpulan.
·      Pengenalan : menganalisis situasi
·      Penerapan nilai : Membuat perancangan dengan sempurna sebelum melakukan sesuatu perkara
Fasa Perkembangan ( 17 minit )
1.5 Penambahbaikan
·         Syarat wajib dan sah solat.
Syarat wajib solat :
1.    Islam
2.    Baligh
3.    Berakal
4.    Suci dari haid dan nifas
Syarat sah solat :
1.    Menutup aurat
2.    Menghadap kiblat
3.    Masuk waktu solat
4.    Suci dari hadas besar dan kecil
5.    Suci dari najis


1.  Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.
2.  Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas mahjung dan marker pen.
3.  Setiap kumpulan dikehendaki untuk menghasilkan sebuah peta minda tentang perkara- perkara yang membatalkan solat dan perkara- perkara yang tidak membatalkan solat.
4.  Setiap kumpulan diminta untuk mempamerkan peta minda mereka di hadapan kelas.
·      E.K 1.4
Daya kreativiti dan inovasi
·      Kaedah : Aktiviti berkumpulan
·      Kemahiran berfikir : Banding beza
1.6 Penilaian
·         Soalan kuiz
1.  Setiap murid dikehendaki menjawab set soalan kuiz dalam kumpulan mengikut tempoh yang ditetapkan.
2.  Jawapan murid yang betul diberi markah dan dikumpulkan mengikut kumpulan.
3.  Jawapan murid yang salah diminta membuat pembetulan.
·      E.K 1.10
Berorientasikan pencapaian
·      Kaedah : Kuiz
·      Bahan Bantu mengajar : Set soalan kuiz
Fasa Tindakan ( 7 minit )
1.7 Pelaksanaan

Syarat wajib solat
Syarat sah solat





1.  Murid menyenaraikan semula syarat wajib dan sah solat di dalam kertas yang diberikan.
2.  Guru membetulkan kesalahan yang dilakukan oleh murid sekiranya ada.

1.8 Amalan berterusan
(Penutup)
(5 minit)

·         Kognitif
·         Sosial
·         Nasihat
·         Kerja lanjutan
1.  Guru memberi peringatan supaya jangan sesekali meninggalkan solat fardu
2.  Murid mendengar nasihat daripada guru supaya tidak meninggalkan solat serta solat di awal waktu
3.  Murid diberi kerja lanjutan untuk disiapkan di rumah berdasarkan buku aktiviti tahun tiga.
·      Bahan bantu belajar : kerja lanjutan (buku aktiviti tahun tiga)
·      Nilai : tidak meninggalkan solat









No comments:

Post a Comment